Gastronomia to jedna z gałęzi branży HoReCa, która niezwykle często wykorzystuje butle gazowe, a jej funkcjonowanie bez nich wydaje się nawet lekko niemożliwe. Gazowe butle, zarówno stalowe, jak i kompozytowe swoje zastosowanie znajdują między innymi w kuchni, do ogrzewania pomieszczeń, a także towarzyszą elementom aranżacji tarasów i ogródków, które przynależą do punktów gastronomicznych.

 

Butle gazowe — najlepsze rozwiązanie dla kuchni

 

Komfort pracy jest niezwykle ważny, szczególnie jeśli praca, jaką wykonujemy wiąże się z presją. Niewątpliwie, zawody związane z gastronomią, takie jak zawód kucharza się z tym wiążą. Płynny gaz, którym napełniane są butle gazowe pozwala na utrzymanie czystości, a dzięki temu, że jest bezwonny, nie przeszkadza on w czasie pracy i nie drażni swoim zapachem. Kolejną jego zaletą jest to, że przyczynia się do szybkiego przygotowywania dań, co jest niezwykle ważne w pracy związanej z gotowaniem. Nie mniej jednak nie sprawia on, że potrawy tracą na smaku i na jakości. Do pracy w kuchni doskonale sprawdzą się butle stalowe Green Gas HoReCa. Są one znacznie lżejsze niż tradycyjne i powszechnie znane butle stalowe, co z kolei nie ma wpływu na ich jakość, a znacznie poprawia komfort pracy. To doskonałe rozwiązanie dla gastronomii, w której jak nigdzie indziej liczy się czas. Dzięki praktycznemu reduktorowi typu Quick On, wymiana butli i jej podłączenie jest niezwykle proste, a przede wszystkim szybkie. W miejscach takich jak restauracje, zużycie gazu jest oczywiście bardzo duże. Dzięki butlom HoReCo możesz nieco zaoszczędzić na ciągłej wymianie butli z gazem. Wszystko to wiąże się z faktem, że są one napełniane gazem, jakim jest propan. W przeciwieństwie do mieszanek złożonych z propanu i butanu jest on o wiele bardziej wydajny ze względu na większą kaloryczność. Jednym z lepszych rozwiązań, jest również inwestycja w butle kompozytowe GreenGas Light. Zawierają one wszystkie cechy, których potrzebuje butla gazowa, a co więcej pozwalają na kontrolę poziomu gazu, dzięki półprzezroczystym ścianom.

 

Promienniki gazowe — niezwykły element aranżacji

 

Promienniki gazowe są hitem ogródków restauracyjnych. Nie tylko pięknie się prezentują, podkreślając charakter restauracji, ale również dają przyjemne światło i ciepło, które jest bardzo często doceniane przez gości. Taras lub ogródek, który jest upiększony promiennikiem gazowym, to nie tylko stylowe rozwiązanie, ale również bardzo praktyczne. Promienniki dostępne w sklepie Green Gas dają potrzebne ciepło naprawdę niskim kosztem. Nie zatruwają również powietrza, którym oddychają goście restauracji, dzięki odprowadzaniu spalin ponad daszek promiennika. Do jego zasilania polecamy butlę GreenGas HoReCa, której montaż jest niezwykle prosty i szybki. Jak już wcześniej wspomniano, dzięki napełnieniu jej propanem, jest ona bardzo wydajna, a gaz zapewnia odpowiednie odparowanie.

 

Jak widać, butle Green Gas to jedno z lepszych rozwiązań dla świata gastronomii. Ich zastosowanie w przemyśle jest niezwykle szerokie, a co najważniejsze przyjazne dla środowiska i kieszeni osób korzystających z nich.

Zostaw komentarz

×