Gaz płynny znajduje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych i procesach technologicznych, ale również w transporcie.
Oszczędność
Alternatywa dla benzyny i oleju napędowego. Łatwy dostęp oraz oszczędności, jakie przynosi użytkowanie tego ekologicznego paliwa, sprawiły, iż cieszy się on coraz większym powodzeniem.
Zastosowanie
LPG stał się znakomitym rodzajem paliwa, znalazł zastosowania w napędzaniu wózków widłowych, pojazdów samochodowych, autobusów i maszyn.
Wózki widłowe
Gaz płynny w butlach rozwiązuje problem zasilania wózków widłowych. Doskonale nadaje się do wszystkich typów wózków. Dzięki zastosowaniu gazu płynnego jako paliwa, środowisko pracy staje się bardziej przyjazne dla pracowników. Cicha praca wózków zasilanych gazem płynnym podnosi komfort pracy. Ponadto z uwagi na ograniczoną toksyczność spalin, gaz płynny stosowany jest w magazynach żywności oraz halach.
Eksploatacja
Wózki, które napędzane są gazem płynnym cechują się przede wszystkim wydłużoną żywotnością silnika i substancji smarujących, przez co wymagają rzadszych przeglądów i nie są narażone na długie przestoje. Stosowanie gazu płynnego jako źródła zasilania wózków widłowych gwarantuje zatem niższy koszt ich eksploatacji oraz większy komfort użytkowania, co sprawia, że korzystanie z paliwa LPG jest bardzo korzystne.
Autogas
LPG stosowany jest jako paliwo do pojazdów samochodowych. Ze względu na walory ekonomiczne i ekologiczne jego zużycie w Polsce ciągle rośnie. Ponadto rośnie liczba samochodów zasilanych autogazem przekraczając 2 mln użytkowników, co przekłada się bezpośrednio na przyrost liczby stacji autogazu, których ciągle przybywa w całym kraju. Fenomen autogazu tłumaczony jest stale utrzymującą się różnicą cenową pomiędzy ceną benzyny a autogazu, co powoduje, że nakłady poniesione na zamontowanie instalacji w samochodzie zwracają się już po okresie 1 roku, a niekiedy nawet i wcześniej.
Zalety gazu płynnego
- Ekonomiczność: niski koszt eksploatacji pojazdów (blisko o 50% od zasilania benzyną); mniejsze zużycie podstawowych elementów silnika oraz zwiększona trwałość świec zapłonowych, a ponadto znacząca różnica w cenie w porównaniu do innych paliw;
- Powszechność: możliwość zastosowania w różnorakich pojazdach oraz łatwość montażu instalacji;
- Dostępność: dobrze rozwinięta sieć stacji autogazu;
- Komfort: cichsza praca silnika i zmniejszone wibracje;
- Bezpieczeństwo: zastosowanie systemów zabezpieczających i atestowanych zbiorników;
- Ekologiczność: brak składników trujących, mniejsza emisja szkodliwych związków do atmosfery.